Kingsport Times News Tuesday, September 26, 2017
SNEAK PEEK: Take a first look at our new site and tell us what you think. »
Sports Community Sports Live TriCityMom Schedules

High school sports schedules, week of Sept. 14

September 14th, 2015 1:00 am by Staff Report

High school sports schedules, week of Sept. 14

Football

Friday, Sept. 18
NORTHEAST TENNESSEE
Bradley Central at Jefferson County
Chuckey-Doak at Johnson County
Concord Christian at Cloudland
Daniel Boone at Tennessee High
Elizabethton at Unicoi County
Greeneville at Sullivan East
Hampton at Gatlinburg-Pittman
Happy Valley at Cosby
Hardin Valley at Dobyns-Bennett
Maryville at Science Hill
Morristown West at Cocke County
North Greene at Cumberland Gap
Sevier County at Morristown East
Seymour at Sullivan Central
South Greene at Sullivan North
Sullivan South at Cherokee
Volunteer at Grainger
William Blount at Bearden
SOUTHWEST VIRGINIA
Eastside at Lee
Gate City at Bluefield, W.Va..
Hurley at Castlewood
Lebanon at John Battle
Patrick Henry at Twin Springs
Richlands at Central Wise
Ridgeview at Union
Rye Cove at Thomas Walker
Unaka at J.I. Burton

Volleyball

Monday, Sept. 14
NORTHEAST TENNESSEE
Science Hill at South Greene
KACHEA at David Crockett
Daniel Boone at Sullivan East
Unicoi County at Providence
Abingdon at Tennessee High
Rye Cove at Hancock County
Tuesday, Sept. 15
NORTHEAST TENNESSEE
Daniel Boone at Science Hill
Dobyns-Bennett at Sullivan Central
Tennessee High at Volunteer
Elizabethton at Sullivan South
Unicoi County at Sullivan North
Sullivan East at Johnson County
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at John Battle
Lee at Union
Twin Springs at Council
Ridgeview at Wise Central
Wednesday, Sept. 16
NORTHEAST TENNESSEE
Sullivan Central at Sullivan South
SOUTHWEST VIRGINIA
Sullivan North at Rye Cove
Thursday, Sept. 17
NORTHEAST TENNESSEE
Dobyns-Bennett at Science Hill
Tennessee High at David Crockett
Daniel Boone at Sullivan Central
Elizabethton at Sullivan East
Sullivan South at Unicoi County
Sullivan North at Johnson County
SOUTHWEST VIRGINIA
Union at Ridgeview
KACHEA at Rye Cove
Wise Central at Lee
Friday, Sept. 18
NORTHEAST TENNESSEE
Sullivan South in Brentwood Invitational
Saturday, Sept. 19
NORTHEAST TENNESSEE
Mountain Empire Tournament at Science Hill
Sullivan South in Brentwood Invitational

Soccer

Tuesday, Sept. 15
NORTHEAST TENNESSEE
Daniel Boone at David Crockett
Dobyns-Bennett at Science Hill
Unicoi County at Sullivan Central
Sullivan South at University High
Tennessee High at Volunteer
Thursday, Sept. 17
NORTHEAST TENNESSEE
David Crockett at University School
Dobyns-Bennett at Jefferson County
Daniel Boone at West Greene
Sullivan Central at Sullivan South
Chuckey-Doak at Volunteer
Friday, Sept. 18
NORTHEAST TENNESSEE
Cleveland Classic
Maryville vs. Dobyns-Bennett
Saturday, Sept. 19
NORTHEAST TENNESSEE
Cleveland Classic
Dobyns-Bennett vs. Cookeville
Dobyns-Bennett vs. Blackman

Golf

Monday, Sept. 14
District 1-AAA championships at Country Club of Bristol
Tuesday, Sept. 15
SOUTHWEST VIRGINIA
John Battle, Ridgeview, Lee, Gate City at Cedar Hill CC
Wednesday, Sept. 16
SOUTHWEST VIRGINIA
Union, Wise Central, Lebanon, Lee, Gate City at Lonesome Pine Country Club

Cross Country

Thursday, Sept. 17
Raider Run at Sullivan North
Saturday, Sept. 19
Dobyns-Bennett in Tennessee Classic, Nashville
Fenders Farm Invitational, Fenders Farm, 9:20 a.m.
Science Hill in Adidas XC Challenge, Cary, N.C.

comments powered by Disqus